Podróże w poszukiwaniu rozwoju lokalnego i inspiracji samorządowych

Odbywasz podobne podróże i spotkania?

Skontaktuj się ze mną telefonicznie, napisz e-mail lub pozostaw swoje dane kontaktowe.

Chcesz wiedzieć więcej co odkryłem podczas tych podróży?

Więcej informacji znajdziesz na moim blogu.

Rozwój lokalny ma różne oblicza i na wiele sposobów można go stymulować. Poznawanie jak wygląda to w innych krajach jest niezwykle fascynującym zajęciem. Dlatego podróżuję po świecie by spotykać się z władzami lokalnymi i innymi samorządowcami, przedsiębiorcami, naukowcami i innymi osobami z różnych krajów, którzy chcą pokazać mi jak stymulują ten rozwój w praktyce i jakie uzyskują rezultaty. Takie „podróże w poszukiwaniu rozwoju lokalnego i inspiracji samorządowych” pozwalają mi poszerzać moją wiedzę o rozwoju lokalnym. Dzięki temu strategie, które sporządzam dla polskich samorządów są bardziej kreatywne i innowacyjne, a szkolenia i wykłady bardziej interesujące.

Jedną z największych korzyści jakie odniosłem dzięki „podróżom w poszukiwaniu rozwoju lokalnego i inspiracji samorządowych” jest moja książka pt. „Ponadlokalna perspektywa zarządzania strategicznego rozwojem lokalnym na przykładzie małych miast. Podróże te uświadomiły mi jak wielkie wpływ na rozwój lokalny mają czynniki regionalne, krajowe, kontynentalne i globalne, takie jak technologie, kultury, korporacje, źródła energii, władze państwowe i wiele innych. Bez wspomnianych podróży, książka ta nigdy by nie powstała.

Ponadto, wspomniane podróże są dla mnie okazją poznania wyjątkowych, niezwykle ciekawych ludzi, osiągających w swych dziedzinach wyjątkowe sukcesy i mocno zaangażowanych w sprawy publiczne. Kontakt z nimi, z ich energią, wiedzą, pomysłami i doświadczeniami jest dla mnie dużą wartością i motywuje mnie do lepszej pracy. Niemałe znaczenie ma również nawiązywanie z nimi trwalszych relacji, które mogę wykorzystać w mojej działalności naukowej.

Przykłady moich podróży i spotkań:

Urząd Miasta São Paulo, Brazylia

Z pomocą licznych jednostek i spółek obsługuje on 20 mln mieszkańców. Władze miasta stosują w nim nowoczesne metody zarządzania strategicznego oraz innowacyjne techniki smart city. Spotkanie z Dyrektorem Rubens Rizek Jr. i pracownikami urzędu.

Siyakhana Food Garden, RPA

Ten miejski ogród owocowo-warzywny w Johannesburgu to udane rolnictwo śródmiejskie. Daje pracę i zdrową żywność, wspiera przedsiębiorczość i rewitalizację miasta, ogranicza problemy społeczne. Spotkanie z: Prof. Michael Rudolph, założycielem i dyrektorem.

Coffee&Cocoa Science Park, Indonezja

Ten park naukowo-technologiczny prowadzi badania nad innowacyjnymi uprawami kawy oraz promuje zrównoważone rolnictwo i produkcję spożywczą jako czynniki rozwoju lokalnego. Spotkanie z Prof. Rachmat Hidayat, badaczem tych zagadnień.

Wieś Algeti, Gruzja

Wieś (i gmina) opierająca swój rozwój lokalny na produkcji tradycyjnej gruzińskiej, zdrowej żywności i jej masowej, przydrożnej sprzedaży przy międzynarodowej drodze E60. Spotkanie z mieszkańcami wsi, producentami chleba oraz wina.

Kawada Nextage Nagoya, Japonia

Ta firma produkuje roboty wyjątkowe, gdyż przeznaczone do pracy z ludźmi w ich małych, tradycyjnych firmach – kawiarniach, sklepikach, warsztatach itp. Robotyzacja nie musi zatem być wrogiem rozwoju lokalnego – może go też wspierać. Spotkanie z inżynierami firmy.

Mochi Bazaar Jodhpur, Indie

Typowy, tradycyjny indyjski bazar pełen lokalnych produktów, lokalnej kultury i lokalnych kupców – kreujący rozwój lokalny. Nigdy nie „podbity”, mimo wielu prób, przez zglobalizowany handel wielkopowierzchniowy. Spotkanie z kupcami.

Urząd Miasta Varaždin, Chorwacja

To miasto udanej, architektoniczno-gospodarczej rewitalizacji swego zabytkowego centrum. Przykład rozwoju lokalnego opartego na wielofunkcyjnym wykorzystaniu obiektów zabytkowych. Spotkanie z burmistrzem i radnymi.

Rezerwat Indian Hualapai, USA

Obszar wielokrotnych prób stymulowania rozwoju lokalnego, jednak – poza masową turystyką – bez satysfakcjonujących rezultatów. Przeszkadza pustynny klimat, brak zasobów, problemy społeczne i prawo. Spotkanie z lokalnymi przedsiębiorcami.

Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na szukaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu.

– Marcel Proust

Masz pomysł na podróż w poszukiwaniu rozwoju lokalnego lub inspiracji samorządowych?