Podróże w poszukiwaniu rozwoju lokalnego i inspiracji samorządowych nowa kopia

Rozwój lokalny ma różne oblicza i na wiele sposobów można go stymulować. Poznawanie jak wygląda to w innych krajach jest niezwykle fascynującym zajęciem. Dlatego podróżuję po świecie by spotykać się z władzami lokalnymi i innymi samorządowcami, przedsiębiorcami, naukowcami i innymi osobami z różnych krajów, którzy chcą pokazać mi jak stymulują ten rozwój w praktyce i jakie uzyskują rezultaty. Takie „podróże w poszukiwaniu rozwoju lokalnego i inspiracji samorządowych” pozwalają mi poszerzać moją wiedzę o rozwoju lokalnym. Dzięki temu strategie, które sporządzam dla polskich samorządów są bardziej kreatywne i innowacyjne, a szkolenia i wykłady bardziej interesujące.

Jedną z największych korzyści jakie odniosłem dzięki „podróżom w poszukiwaniu rozwoju lokalnego i inspiracji samorządowych” jest moja książka pt. „Ponadlokalna perspektywa zarządzania strategicznego rozwojem lokalnym na przykładzie małych miast. Podróże te uświadomiły mi jak wielkie wpływ na rozwój lokalny mają czynniki regionalne, krajowe, kontynentalne i globalne, takie jak technologie, kultury, korporacje, źródła energii, władze państwowe i wiele innych. Bez wspomnianych podróży, książka ta nigdy by nie powstała.

Ponadto, wspomniane podróże są dla mnie okazją poznania wyjątkowych, niezwykle ciekawych ludzi, osiągających w swych dziedzinach wyjątkowe sukcesy i mocno zaangażowanych w sprawy publiczne. Kontakt z nimi, z ich energią, wiedzą, pomysłami i doświadczeniami jest dla mnie dużą wartością i motywuje mnie do lepszej pracy. Niemałe znaczenie ma również nawiązywanie z nimi trwalszych relacji, które mogę wykorzystać w mojej działalności naukowej.

Przykłady moich podróży i spotkań:

Zadbaj o ośrodki decyzyjne.

Czyli o siebie i pełniących funkcje zarządcze w Twoim samorządzie. Z kwarantanny zarządza się trudniej, a ze szpitalnego łóżka już raczej w ogóle. Wyobrażasz sobie sytuację, w której naraz traficie w te miejsca? Ogranicz zebrania/spotkania do niezbędnych, określ ich nowe reguły, zapewnij dystans między ich uczestnikami, kładź nacisk na higienę, preferuj telekonferencje, telefon itp.

Bądź szybki, nie perfekcyjny

W kryzysie nie musisz być na 100% pewien, że masz rację, aby działać. Nie bój się błędów. Bój się sytuacji, w której już jesteś pewien co trzeba (było) zrobić, tyle, że jest już za późno. Uświadom to także swoim dyrektorom, kierownikom, naczelnikom i prezesom. Dzwoń „wyżej” i rozmawiaj jeśli uważasz, że ktoś tam spóźnia się z ważną decyzją.

Zadbaj o swoich ludzi

Twoi ludzie to Twój najważniejszy zasób. Spraw, aby byli na tyle bezpieczni, na ile to możliwe. Jeśli jeszcze nie ograniczyłeś pracy urzędu gminy/miasta i jednostek przestawiając je na zdalną obsługę mieszkańców – zrób to. Zabezpiecz środki higieny i procedury jej ochrony. „Rozsadź” pracowników do wolnych pomieszczeń, zezwól na pracę zdalną itp. Pamiętaj też, że Twoja postawa ma ogromny wpływ na ich morale.

Zapewnij rzetelną informację

Chaos informacyjny i deziformacja powodują wielkie szkody. Zapewnij mieszkańcom codzienną, rzetelną informację o lokalnej sytuacji i samorządowych działaniach. Dementuj plotki i zwalczaj fake newsy. Używaj Internetu, ale pamiętaj, że nie wszyscy z niego korzytają, więc np. plakat na wiejskiej tablicy ogłoszeń, czy ulotka w skrzynce pocztowej też mają sens.

Zadbaj o systemy informatyczne

Skoro przechodzimy na zdalną obsługę mieszkańców, pracę z domu (choćby tymczasowo), wideokonferencje, zdalne szkolenia itp. itd., to znaczenie systemów informatycznych staje się krytyczne. Wyobrażasz sobie w takiej sytuacji awarię serwera, włamanie hakera itp. lub choćby braki sprzętowe? Zarządź przegląd informatyczny, dokup szybko laptopy, VPNy, licencje itp.

Buduj nową Strategię TERAZ

Rodzi się nowa rzeczywistość – także dla Twojej gminy. Pojawiają się nowe problemy, ale pojawią się także nowe szanse rozwoju społeczno-gospodarczego. Strategia rozwoju Twojej gminy (jeśli ją masz) właśnie ulega błyskawicznej dezaktualizacji. Już dziś buduj nową! Czytaj, rozmawiaj, myśl i planuj – choćby na przysłowiowej serwetce. Wygrają te gminy, które będą mieć pomysł na nową rzeczywistość i plan działania.