Lądek-Zdrój Commune – when health is your destiny(This page is being Translated. I am sorry that this page is not available in English yet. I am are working on the translation. Try to use automatic translation with your browser. Thank you.)
Gdy mniej wkrótce przynosi więcej
Niektóre gminy mają mało alternatyw rozwoju. Dotyczy to np. gmin objętych prawnymi formami ochrony przyrody. Nie oznacza to jednak, że wcale nie mogą się rozwijać. Choć w specjalny sposób, to jednak mogą, a życie w nich może być bardzo przyjemne.
Taki jest np. Lądek-Zdrój. Może się rozwijać tylko jako gmina uzdrowiskowa i turystyczno-sportowo-rekreacyjna. Tymczasem, brak w niej kapitału na inwestycje temu służące. To co jest, skoncentrowano zatem na kilku inwestycjach, których realizacja przyciągnie kolejne środki. Choć powoli, to strategia ta działa.
wyzwanie
Gmina Lądek-Zdrój posiada wiele unikalnych, niezwykle atrakcyjnych walorów naturalnych, które od dawna wykorzystywane są w działalności uzdrowiskowej i sportowo-turystyczno-rekreacyjnej. Problemów w gminie tej jednak nigdy nie brakowało. Po transformacji systemowej wiele obiektów turystycznych popadło w ruinę, zwłaszcza należących do FWP oraz “zdrojowych”. Dekapitalizacji ulegały też komunalne budynki mieszkalne, czego przyczyną były niskie dochody ich mieszkańców. W 2014 r. do najważniejszych problemów władze zaliczały także: wysokie bezrobocie strukturalne, emigrację mieszkańców (zwłaszcza młodych), zły stan dróg i oczyszczalni ścieków, patologie i pauperyzację społeczną, niski poziom dochodów gminy oraz bardzo wysoki udział wydatków oświatowych i socjalnych w wydatkach budżetowych. Jednocześnie za problem uznawano fakt, iż niemal 100% powierzchni gminy objętych było państwowymi, prawnymi formami ochrony przyrody, jak np. obszary Natura 2000 i parki krajobrazowe. Uniemożliwiały one bowiem realizację wielu inwestycji, które przyniosłyby dochody gminie i jej mieszkańcom. O pomoc w budowie strategii rozwoju przełamującej wieloletnią stagnację poproszono mnie latem wspomnianego roku.
Wyzwanie polegało zatem na tym by zbudować i wdrożyć taką strategię rozwoju gminy, która zapewni rozwój gminy oraz lepsze życie mieszkańcom mimo ograniczeń budżetowych i środowiskowych, ale w oparciu o walory środowiskowe. Alternatyw nie było.
strategia
Obok mieszkańców, do prac nad strategią włączona została duża grupa przedsiębiorców działających w branżach związanych z turystyką i rekreacją, kierownictwo uzdrowiska oraz kierownictwo jednostek administrujących obszarami chronionymi. Ich głównym zadaniem było poszukiwanie możliwości szybkiego rozwoju działalności gospodarczej, mieszczących się w ramach prawnych ochrony przyrody. Udało się je odnaleźć po przeprowadzeniu wielu analiz konfrontujących pomysły z ograniczeniami.
Opracowana strategia zakładała zatem realizację pakietu kilkunastu powiązanych ze sobą przedsięwzięć gminy, które napędzą uzdrowiskową i turystyczno-rekreacyjną koniunkturę. Dzięki nim, wpływy budżetowe mają wzrosnąć, co pozwoli władzom gminy skuteczniej rozwiązywać problemy infrastrukturalne i społeczne. Do przedsięwzięć tych zaliczono:
- intensyfikacja pozyskiwania środków unijnych na projekty rozwojowe,
- opracowanie studium eksploatacji wód geotermalnych i pozyskanie inwestora, który będzie je eksploatował,
- budowa drogi dojazdowej do Stacji Narciarskiej Lądek Zdrój,
- rozbudowa i modernizacja szlaków pieszych, tras spacerowych, rowerowych, konnych oraz narciarstwa biegowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą,
- rekreacyjne zagospodarowanie brzegów Białej Lądeckiej w Lądku-Zdroju,
- lobbing na rzecz rewitalizacji linii kolejowej Kłodzko Nowe – Stronie Śląskie i przywrócenia połączeń kolejowych,
- wdrożenie lokalnego programu rewitalizacji,
- wdrożenie programu międzynarodowej promocji gospodarczej gminy,
- utworzenie inkubatora przedsiębiorczości.
rezultaty
Wymienione i inne zadania wykonano lub znajdują się w realizacji i można już mówić o strategicznych sukcesach. Droga do Stacji Narciarskiej Lądek Zdrój została przebudowana. Wykonano także wspomniane trasy i szlaki. W ramach polsko-norwesko-islandzkiego projektu o wartości 19 mln zł wykonano odwiert o głębokości 2,5km znajdując wody geotermalne (poniżej film z realizacji tego przedsięwzięcia). Trwają rozmowy z inwestorami zagranicznymi ws. partnerstwa publiczno-prywatnego dotyczącego inwestycji z jej wykorzystaniem na gminnych nieruchomościach o powierzchni 50ha. Po wielu wysiłkach sukcesem zakończyły się zabiegania o rewitalizację linii kolejowej do Lądka-Zdroju i odtworzenie połączeń kolejowych. Decyzje Urzędu Marszałkowskiego już zapadły i rozpoczęto przygotowanie do inwestycji (marzec 2019). W trakcie realizacji znajduje się również inkubator przedsiębiorczości, do czego wykorzystany zostanie nieużytkowany budynek dworca kolejowego.
Dzięki tym i innym przedsięwzięciom realizowanym w ramach strategii Gmina Lądek-Zdrój zdobyła 8 miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Powiatów i Gmin (2019), w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich (jest ich ok. 900). Gdy przystępowaliśmy z władzami tej gminy do sporządzenia strategii, w ww. rankingu tym była daleko od czołówki i miała tylko 5390 punktów. Po 4 latach jej wdrażania zdobyła ich niemal 4 razy więcej, tzn. 21055, a także niemal podwoiła dochody i wydatki budżetowe. W rankingu tym szczególnie bierze się pod uwagę działania proinwestycyjne i prorozwojowe, działania na rzecz gospodarki rynkowej i działania proekologiczne.
Zobacz moje referencje za realizację tego projektu konsultingowego.