- 15 września 2022
- Posted by: andrzej.sztando
- Category: Podróże w poszukiwaniu rozwoju lokalnego i inspiracji samorządowych
Strategie gmin wiejskich są pełne zamiarów budowy dróg, kanalizacji, świetlic, wymiany pieców, kursów autobusów itp. Super, to podstawy dobrego życia i gospodarki. Ale czy można chcieć więcej? Czy innowacyjne usługi, najnowocześniejsze firmy, wysoka kultura – jak w dużych miastach – mogą mieć sens na wsi?
Oczywiście NIE wszędzie, NIE wszystkie, ale TAK! Przykładem jest Filarmónica Estrela do Oriente, którą znalazłem w małej wiosce Algarvia, na wyspie São Miguel, daleko na Atlantyku. Ma już 144 lata i wyobraźcie sobie… NIE jest to biznes dla turystów! Grają w niej miejscowi głównie dla miejscowych, a efektem jest nie tylko przyjemność grania i słuchania, ale ich rozwój osobisty i duma, wzrost więzi międzyludzkich i zaufania, ochrona tradycji, edukacja kulturowa, rozwój przedsiębiorczości, a nawet ochrona środowiska. Taka wiejska filharmonia produkuje więc lokalny kapitał ludzki, społeczny i kulturowy, od których dziś tak wiele zależy.
Budując strategię rozwoju gminy wiejskiej, warto zatem pomyśleć o czymś wyjątkowym, zaawansowanym, wielkomiejskim, może z pozoru szalonym, ale ostatecznie bardzo korzystnym dla rozwoju lokalnego. Nie wszędzie, ale może się udać, a wtedy…
Przy okazji polecam zapoznanie się z ideą smart village. Może zrobi furorę jak smart city?