Wiejska filharmonia na Atlantyku? Tak! I niech strategie naszych gmin też je mają. Algarvia, São Miguel, Azory.

Strategie gmin wiejskich są pełne zamiarów budowy dróg, kanalizacji, świetlic, wymiany pieców, kursów autobusów itp. Super, to podstawy dobrego życia i gospodarki. Ale czy można chcieć więcej? Czy innowacyjne usługi, najnowocześniejsze firmy, wysoka kultura – jak w dużych miastach – mogą mieć sens na wsi?

Oczywiście NIE wszędzie, NIE wszystkie, ale TAK! Przykładem jest Filarmónica Estrela do Oriente, którą znalazłem w małej wiosce Algarvia, na wyspie São Miguel, daleko na Atlantyku. Ma już 144 lata i wyobraźcie sobie… NIE jest to biznes dla turystów! Grają w niej miejscowi głównie dla miejscowych, a efektem jest nie tylko przyjemność grania i słuchania, ale ich rozwój osobisty i duma, wzrost więzi międzyludzkich i zaufania, ochrona tradycji, edukacja kulturowa, rozwój przedsiębiorczości, a nawet ochrona środowiska. Taka wiejska filharmonia produkuje więc lokalny kapitał ludzki, społeczny i kulturowy, od których dziś tak wiele zależy.

Budując strategię rozwoju gminy wiejskiej, warto zatem pomyśleć o czymś wyjątkowym, zaawansowanym, wielkomiejskim, może z pozoru szalonym, ale ostatecznie bardzo korzystnym dla rozwoju lokalnego. Nie wszędzie, ale może się udać, a wtedy…

Przy okazji polecam zapoznanie się z ideą smart village. Może zrobi furorę jak smart city?

jeden z wielu wieczornych koncertów
a to zdjęcie zrobiłem tej pięknej wiosce od strony oceanu 🙂