Podróże w poszukiwaniu rozwoju lokalnego i inspiracji samorządowych

Odbywasz podobne podróże i spotkania?

Skontaktuj się ze mną telefonicznie, napisz e-mail lub pozostaw swoje dane kontaktowe.

Chcesz wiedzieć więcej co odkryłem podczas tych podróży?

Więcej informacji znajdziesz na moim blogu.

Rozwój ma różne oblicza i można go stymulować na wiele sposobów. Fascynujące jest poznawanie jak wygląda to w innych krajach. Dlatego podróżuję by spotykać się z władzami, przedsiębiorcami i naukowcami, którzy pokazują mi jak stymulują rozwój lokalny i jakie uzyskują rezultaty. Te “podróże w poszukiwaniu rozwoju lokalnego i inspiracji samorządowych” poszerzają moją wiedzę. Dzięki nim strategie, które wykonuję dla polskich gmin/miast, są bardziej kreatywne i innowacyjne, a szkolenia i wykłady bardziej interesujące.

Efektem tych podróży jest także moja książka pt. “Ponadlokalna perspektywa zarządzania strategicznego rozwojem lokalnym na przykładzie małych miast. Podróże uświadomiły mi skalę wpływu na rozwój gmin/miast czynników krajowych, kontynentalnych i globalnych, jak np. technologie, kultury, korporacje, źródła energii, władze państwowe, zmiany klimatyczne i wiele innych. Bez podróży, książka ta by nie powstała.

Dzięki podróżom poznaję też wyjątkowych ludzi zaangażowanych w sprawy publiczne. Kontakt z ich energią, wiedzą, pomysłami i doświadczeniami jest dla mnie dużą wartością i motywuje mnie do pracy.

Odwiedziłem m. in.:

Urząd Miasta São Paulo, Brazylia

Obsługuje on 20 mln mieszkańców. Władze miasta stosują w nim nowoczesne metody zarządzania strategicznego i innowacyjne techniki smart city. Spotkanie z Dyrektorem Rubens Rizek Jr. i urzędnikami.

Coffee&Cocoa Science Park, Indonezja

Ten park naukowo-technologiczny bada innowacyjne uprawy kawy i promuje zrównoważone rolnictwo jako czynnik rozwoju lokalnego. Spotkanie z Prof. R. Hidayat, badaczem tych zagadnień.

Wieś Algeti, Gruzja

Gmina opierająca swój rozwój lokalny na produkcji tradycyjnej, gruzińskiej żywności i jej przydrożnej sprzedaży przy międzynarodowej drodze E60. Spotkanie z mieszkańcami wsi, producentami chleba i wina.

Kawada Nextage Nagoya, Japonia

Ta firma produkuje roboty do pracy z ludźmi w ich małych, tradycyjnych firmach – kawiarniach, sklepikach, warsztatach itp. Robotyzacja nie musi być wrogiem rozwoju lokalnego. Spotkanie z inżynierami firmy.

Mochi Bazaar Jodhpur, Indie

Tradycyjny indyjski bazar pełen lokalnych produktów, lokalnej kultury i lokalnych kupców. Nigdy nie “podbity”, mimo prób, przez zglobalizowany handel wielkopowierzchniowy. Spotkanie z kupcami.

Urząd Miasta Varaždin, Chorwacja

To miasto udanej, architektoniczno-gospodarczej rewitalizacji zabytkowego centrum. Przykład rozwoju lokalnego opartego na wielofunkcyjnym wykorzystaniu zabytków. Spotkanie z burmistrzem i radnymi.

Rezerwat Indian Hualapai, USA

Obszar wielu prób stymulowania rozwoju lokalnego, ale bez dobrych rezultatów, poza turystyką. Przeszkadza klimat, brak zasobów, problemy społeczne i prawo. Spotkanie z lokalnymi przedsiębiorcami.

Firmy wokół Klasztoru Szaolin, Chiny

Legenda Klasztoru Szaolin wykorzystana przez liczne firmy nauczające sztuk walki na masową skalę. Niezrównoważony, szybki wzrost lokalnej gospodarki. Obserwacje komercjalizacji lokalnej kultury.

Okręg Castle Baynard w Londynie, UK

Castle Baynard – finansowe i historyczne centrum Londynu. Obserwacje efektów lokalnej rewitalizacji społeczno-urbanistycznej oraz wysiłków na rzecz integracji społeczności imigranckich.

Pl. św. Mikołaja, Siggiewi, Malta

Plac św. Mikołaja w miasteczku Siggiewi, na Malcie, to sięgające neolitu swą historią miejsce integracji i aktywizacji mieszkańców, a nawet ich ochrony w jego podziemiach. Wizyta z burmistrzem miasta.

Manisa: satelita Izmiru, Turcja

Manisa to unikalny przykład przemysłowego boomu dzięki sąsiedztwu międzynarodowej infrastruktury komunikacyjnej Izmiru i żyznych pól regionu. Zwiedzanie jego stref biznesowych.

Masz pomysł na podróż w poszukiwaniu rozwoju lokalnego lub inspiracji samorządowych?