- 17 października 2024
- Posted by: andrzej.sztando
- Category: Podróże w poszukiwaniu rozwoju lokalnego i inspiracji samorządowych
Wywiad z Leonel Correia da Silva, Burmistrzem Câmara de Lobos, jednej z gmin Madery, uświadomił mi, że gwałtowny napływ inwestycji i ruchu turystycznego może być wyzwaniem nawet na odległych, oceanicznych wyspach, jeśli tylko są atrakcyjne dla świata i wystarczająco z nim połączone.
Negatywne tego skutki, jakie się tu obserwuje, to np.: degradacja krajobrazu przez apartamentowce, presja turystyki na środowisko, utrata gruntów rolnych na rzecz budownictwa, chaos zabudowy, wypieranie lokalnych tradycji/kuchni/mody/handlu itp. przez ich globalne odpowiedniki, czy wreszcie tak duży wzrost cen nieruchomości, że prowadzi do “wycofywania” się młodych mieszkańców z najmu mieszkań i powrotów do domów rodziców lub szukania szczęścia na emigracji. Z drugiej strony, turyści i sezonowi mieszkańcy przynoszą lokalnej społeczności i gospodarce duże dochody, pozwalające kupować i inwestować w to, co byłoby bez nich zupełnie nieosiągalne. Trudno się zatem dziwić, że większość mieszkańców tych dochodów chce, zwłaszcza, że alternatyw brak. Co zatem powinien robić samorząd w tej sytuacji?
Jak opowiadał mój rozmówca, ich samorząd stara się balansować między “wpuszczaniem świata” do gminy, a jej ochroną przed tym światem. Umożliwiają inwestycje i promują turystykę, ale jednocześnie stanowczo regulują, limitują i chronią co się da, by nie utracić swych walorów i tożsamości. Ja nazwałbym to strategią uchylania okna, kiedy potrzebujesz wpuścić życiodajne powietrze i robisz to, ale tyle i tak, by wiatr nie zrujnował ci wnętrza. To trudna strategia, ale sprawdza się w Câmara de Lobos – okolice są tu wciąż tak pięknie, jak wtedy, gdy zachwycony malował je sam Sir Winston Churchill. Warto by o takiej strategii myślano tez w naszych gminach z turystycznymi ambicjami, a jak to w praktyce robić opowiem na moich kolejnych szkoleniach dla władz i kierownictwa samorządów.
Dziękuję Panie Burmistrzu Leonel Correia da Silva za świetne, inspirujące, niezapomniane, wspólne popołudnie, a Panu Joel Viana za jego perfekcyjną organizację. Gratuluję bardzo dobrze wybranej strategii i życzę kolejnych sukcesów w jej realizacji!