Ostatnio ze strategii szkoliłem władze i kierownictwo Gmina Pielgrzymka. Serdeczni, zaangażowani ludzie, z którymi świetnie mi się pracowało. No i nieźle pośmialiśmy się przy niektórych przykładach z samorządowego życia 🙂 A jak tu się kreuje rozwój?
Szkolenia nt. budowy i wdrażania strategii rozwoju gmin, czyli nt. zarządzania strategicznego rozwojem gmin, to szkolenia najważniejsze dla ich władz.
Dzięki doświadczeniu w strategiach rozwoju gmin/miast, w tym roku już drugi raz powołano mnie na eksperta Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych.
„Trzeba biec tak szybko, jak się potrafi, żeby zostać w tym samym miejscu. Jeżeli chce się znaleźć w innym miejscu, trzeba biec co najmniej dwa razy szybciej!” powiedziała Czerwona Królowa z “Alicji w Krainie Czarów” autorstwa L. Carrolla, wykładowcy Uniwersytetu Oksfordzkiego. I miała wiele racji.
Trwają prace nad Strategią Rozwoju Wrocławia w perspektywie 2050 roku. To SUPERWAŻNY plan, który przesądzi nie tylko o kierunkach rozwoju Wrocławia, ale wpłynie też na rozwój aglomeracji wrocławskiej, a nawet i regionu.
Gdy w lutym 2023 kończyłem dwudniowe szkolenie nt. zarządzania strategicznego rozwojem miasta dla władz i kierownictwa Miasto Jelenia Góra, Pan Prezydent Jerzy Łużniak zapytał mnie: “Wesprze Pan nas w budowie nowej Strategii?”
Czy publicznego zarządzania strategicznego można się nauczyć?Czy raczej jednak trzeba się z talentem do tego urodzić?
WSZYSCY potrzebujemy wykształconych władz publicznych oraz urzędników, i to na wszystkich szczeblach, od państwowego, a na gminnym kończąc.
“Zarządzaj sprawami publicznymi tak, jakbyś nie miał prywatnych interesów” oraz “Wolności nie można sprzedać za całe złoto świata”. Te dwa motta, widniejące (do dziś) na historycznych budynkach władz Republiki Dubrownickiej, wraz z doskonałym zarządzaniem strategicznym, przyniosły jej kilkusetletni dobrobyt i niekwestionowaną potęgę.
Podczas European Economic Congress Katowice, Poland będę miał zaszczyt wręczać nagrody laureatom TOP Inwestycje Komunalne. To ogólnopolski konkurs na najbardziej prorozwojowe, odważne, strategiczne inwestycje gmin, powiatów i województw. My, jako Rada Konsultacyjna swych faworytów już wybraliśmy, ale liczy się też Wasze zdanie
Jednym z warunków opracowania dobrej strategii, jest wysłuchanie mieszkańców i przedsiębiorców, zwłaszcza liderów i decydentów.
Nie tylko opracowuję strategie rozwoju gmin. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast dają mi także do recenzji ich projekty. Ostatnio robiłem dwie.
Do Sejmu wpłynął właśnie projekt nowelizacji ustawy *Prawo ochrony środowiska* zobowiązujący władze gmin, by w swych strategiach wyznaczały nie tylko społeczne, gospodarcze i przestrzenne cele strategiczne, ale także „klimatyczno-środowiskowe”!
Roseto to małe miasto w USA, które w XX w. dziwiło naukowców. Śmiertelność jego mieszkańców, włoskich migrantów, była niższa o ok. 1/3 od przeciętnej. Fenomenu tego długo nie dawało się wyjaśnić.
Niedawna nowelizacja ustawy przesądziła, że PLAN OGÓLNY uwzględnia (w szczególności) politykę przestrzenną gminy określoną w strategii rozwoju gminy lub strategii rozwoju ponadlokalnego gmin.
W ramach moich podróży w poszukiwaniu rozwoju lokalnego oraz inspiracji samorządowych, miałem zaszczyt i przyjemność rozmawiać o maltańskich samorządach z p.o. Prezydenta Malty Prof. Frank Bezzina oraz z Dyrektorem Generalnym ds. Samorządów w Kancelarii Premiera Malty Natalino Attard.
Wiele się dzieje w polityce, prawie, gospodarce, technice, społeczeństwie, środowisku itd. Jak się w tym odnaleźć ze swoją gminą / miastem? Jaką jej/jego strategię rozwoju opracować, uchwalić i realizować?
Mało co może tak wiele nauczyć, jak solidna, lecz przemyślana później porażka! Dotyczy to także zarządzania strategicznego rozwojem miast i gmin.
Przygotowaną przeze mnie Strategię Rozwoju Gminy Dobrzyniewo Duże na lata 2023-2033 uchwalono jednogłośnie. Poprzednią przygotowałem także ja, a w jej ramach władzom i pracownikom gminy wiele udało się osiągnąć.
Na mój wykład na Manisa Celal Bayar Üniversitesi przyszło aż kilkudziesięciu profesorów i doktorantów tej uczelni. Samorządność to gorący temat także w Turcji, więc obecne polskie reformy w zakresie strategii rozwoju gmin budzą tu wielkie zainteresowanie.