Ćwierć wieku prac nad strategiami rozwoju miast/gmin i setki szkoleń jakie dałem na ten temat mówią mi jedno. Nasz kraj potrzebuje tysięcy wysoko wykwalifikowanych oraz zmotywowanych władz i menedżerów samorządowych.
A więc stało się! Wczoraj, Pan Prezydent podpisał ustawę, która nie tylko rewolucjonizuje planowanie przestrzenne w Polsce, ale nadaje też nadrzędną rolę strategiom rozwoju gmin, czyniąc je wkrótce obowiązkowymi.
Książka, którą recenzowałem dla AOSIS Scholarly Books opisuje metody wspierania zrównoważonego rozwoju gospodarczego stosowane przez samorządy Republiki Południowej Afryki.
To jest Aizhana Kazybayeva, doktorantka Almaty Management University, Ałmaty, Kazachstan i absolwentka KDI School of Public Policy and Management, Sedżong, Korea Południowa. Wygrała grant NAWA Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej by przyjechać do mnie na miesięczny staż na Uniwersytet Ekonomicznym we Wrocławiu
Można lubić Netfliksową ekranizację Wiedźmina lub nie. Na pewno jednak tę świetną powieść A. Sapkowskiego warto przeczytać. A w Miasto Ostrołęka poszli nawet dalej.
Budując strategię rozwoju gminy trzeba rozmawiać z mieszkańcami, w tym z młodzieżą i z seniorami. Musi być to jednak rozmowa wnikliwa, szczera i dobrze przygotowana.
To jest Megna Kalvani, doktorantka SP Jain School of Global Management. Przyjechała z Dubaju by poznawać strategie polskich gmin.
Nowe prawo o strategiach rozwoju gmin wysoko podnosi poprzeczkę władzom i kierownictwu samorządów. Daje im też jednak szansę by poprawili swój styl zarządzania gminą/miastem, co wyjdzie na dobre mieszkańcom, przedsiębiorstwom i środowisku, a także im samym.
To jest João Paulo Moreira Silva, doktorant Pontifícia Universidade Católica de Minas Gerais, Belo Horizonte. Przyjechał z Brazylii by poznawać strategie polskich gmin.
Przez tydzień mieszkałem w Compton. Posiada niezły przemysł, ale znane jest z przestępczości i rapu. Wg. FBI, w 2010 było to 8. najniebezpieczniejsze miasto w USA.
Tym razem przez 2 dni zarządzania strategicznego uczyłem władze i kierownictwo Miasto Jelenia Góra. Cieszę się, że mogłem zrobić to dla Miasta, które jest mi szczególnie bliskie!
Zależy które 🙂 Gdy zawitałem do Irvine w USA, by spotkać się z jego burmistrzem James Gross, pomyślałem – to raczej tak.
To kolejna gmina, w której wyjaśniałem nowe przepisy w tym zakresie. Najważniejsze jednak jest to, że udało mi się pokazać nowoczesne, strategiczne podejście do zarządzania lokalnym rozwojem społeczno-gospodarczym. Wierzę też, że udało mi się ich do tego zachęcić, zmotywować, przekazać trochę mojej pasji.
Dobre strategie gmin/miast to lepsze życie, biznes i środowisko, to rozwój Polski. Muszą być jednak rzeczywiście dobre, także w szczegółach, inaczej, zamiast rozwoju przyniosą poważne problemy.
Recenzowałem i polecam książkę pt. „Lokalne strategie innowacji jako instrument kreowania innowacyjności i wspierania rozwoju”.
By dobrze rządzić, trzeba przede wszystkim tego chcieć. Na szczęście wśród samorządowców często można spotkać ludzi, którzy tego chcą. Oto jedni z nich.
Podczas wykładów na Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem – UJEP, w Czechach, rozmawiałem ze studentami o tym jak niezależność finansowa samorządów lokalnych wpływa na to, jak rozwijają one swoje gminy.
Na jubileuszowym XX Samorządowe Forum Kapitału i Finansów miałem zaszczyt moderować debatę plenarną pt. „Nadchodząca reforma systemu zarządzania przestrzenią i jej konsekwencje (w tym finansowe) dla samorządów terytorialnych”, a także wystąpić w panelu dyskusyjnym pt. „Zarządzanie finansami jako element strategii rozwoju lokalnego”.
Uczestniczyłem w warsztatach profesorów rozszerzenia i agentów 🙂 O co chodzi? Przeczytaj!
Wizytując University of Kentucky uczestniczyłem w obronie ciekawej, samorządowej pracy magisterskiej. Jej Autorka zbadała jak przywiązanie mieszkańców do miejsca zamieszkania wpływa na ich stosunek do rozwoju turystyki.