To jest Megna Kalvani, doktorantka SP Jain School of Global Management. Przyjechała z Dubaju by poznawać strategie polskich gmin.
Nowe prawo o strategiach rozwoju gmin wysoko podnosi poprzeczkę władzom i kierownictwu samorządów. Daje im też jednak szansę by poprawili swój styl zarządzania gminą/miastem, co wyjdzie na dobre mieszkańcom, przedsiębiorstwom i środowisku, a także im samym.
To jest João Paulo Moreira Silva, doktorant Pontifícia Universidade Católica de Minas Gerais, Belo Horizonte. Przyjechał z Brazylii by poznawać strategie polskich gmin.
Przez tydzień mieszkałem w Compton. Posiada niezły przemysł, ale znane jest z przestępczości i rapu. Wg. FBI, w 2010 było to 8. najniebezpieczniejsze miasto w USA.
Tym razem przez 2 dni zarządzania strategicznego uczyłem władze i kierownictwo Miasto Jelenia Góra. Cieszę się, że mogłem zrobić to dla Miasta, które jest mi szczególnie bliskie!
Zależy które 🙂 Gdy zawitałem do Irvine w USA, by spotkać się z jego burmistrzem James Gross, pomyślałem – to raczej tak.
To kolejna gmina, w której wyjaśniałem nowe przepisy w tym zakresie. Najważniejsze jednak jest to, że udało mi się pokazać nowoczesne, strategiczne podejście do zarządzania lokalnym rozwojem społeczno-gospodarczym. Wierzę też, że udało mi się ich do tego zachęcić, zmotywować, przekazać trochę mojej pasji.
Dobre strategie gmin/miast to lepsze życie, biznes i środowisko, to rozwój Polski. Muszą być jednak rzeczywiście dobre, także w szczegółach, inaczej, zamiast rozwoju przyniosą poważne problemy.
Recenzowałem i polecam książkę pt. „Lokalne strategie innowacji jako instrument kreowania innowacyjności i wspierania rozwoju”.
By dobrze rządzić, trzeba przede wszystkim tego chcieć. Na szczęście wśród samorządowców często można spotkać ludzi, którzy tego chcą. Oto jedni z nich.
Podczas wykładów na Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem – UJEP, w Czechach, rozmawiałem ze studentami o tym jak niezależność finansowa samorządów lokalnych wpływa na to, jak rozwijają one swoje gminy.
Na jubileuszowym XX Samorządowe Forum Kapitału i Finansów miałem zaszczyt moderować debatę plenarną pt. „Nadchodząca reforma systemu zarządzania przestrzenią i jej konsekwencje (w tym finansowe) dla samorządów terytorialnych”, a także wystąpić w panelu dyskusyjnym pt. „Zarządzanie finansami jako element strategii rozwoju lokalnego”.
Uczestniczyłem w warsztatach profesorów rozszerzenia i agentów 🙂 O co chodzi? Przeczytaj!
Wizytując University of Kentucky uczestniczyłem w obronie ciekawej, samorządowej pracy magisterskiej. Jej Autorka zbadała jak przywiązanie mieszkańców do miejsca zamieszkania wpływa na ich stosunek do rozwoju turystyki.
Strategie gmin wiejskich są pełne zamiarów budowy dróg, kanalizacji, świetlic, wymiany pieców, kursów autobusów itp. Super, to podstawy dobrego życia i gospodarki. Ale czy można chcieć więcej? Czy innowacyjne usługi, najnowocześniejsze firmy, wysoka kultura – jak w dużych miastach – mogą mieć sens na wsi?
To jest Richard Young (w środku), twórca i prezes CivicLex, organizacji, która aż tak dobrze buduje Civic Health w Hrabstwie Fayette, że dla amerykańskiej Izby Reprezentantów 🇺🇸 jest argumentem za utworzeniem państwowego Funduszu Infrastruktury Obywatelskiej, co ma być częścią przełomowych reform Kongresu USA i wzmocnienia amerykańskiej demokracji
„Samorząd a rozwój i siła państwa, na przykładzie Polski” – to wykład, który wygłosiłem na Uniwersytecie Stanowym Kalifornii (kampus Dominguez Hills) dla profesorów jego Wyższej Szkoły Zarządzania i Polityki Publicznej.
Cisco to „ghost town”: opuszczone, małe miasto w stanie Utah, USA. Choć nie spotkałem się z jego burmistrzem (porzucono je oficjalnie ok. 1990 r.), to zrobiło na mnie duże wrażenie.
Studenci Uniwersytetu Kentucky, USA, na kierunku “Wspólnota i Przywództwo” w ramach zajęć jeżdżą ze swymi profesorami do odległych gmin by opracowywać dla nich różne proste projekty.
Na Uniwersytecie Kentucky, w Lexington, USA, wygłosiłem wykład nt. polskich gmin, rozwoju lokalnego i badań jakie w tym zakresie prowadzi mój Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.