Wykłady na Manisa Celal Bayar Üniversitesi o reformach i strategiach rozwoju polskich gmin, Manisa, Turcja

Na mój wykład na Manisa Celal Bayar Üniversitesi przyszło aż kilkudziesięciu profesorów i doktorantów tej uczelni. Samorządność to gorący temat także w Turcji, więc obecne polskie reformy w zakresie strategii rozwoju gmin budzą tu wielkie zainteresowanie. Jak zwykle, pytań po wkładzie było mnóstwo i przerodziły się w ekscytującą dyskusję, m.in. o tym, czy wszystkie władze gmin byłyby zdolne właściwie stymulować ich rozwój, nawet gdyby dysponowały własnymi, bardzo, bardzo dużymi funduszami? W konsekwencji, doszliśmy do pytania, czy, a jeśli tak, to jaka powinna być rola państwa w tym zakresie? Fascynująca debata z błyskotliwymi ludźmi!

A miasto Manisa? To satelita wielkiego Izmiru, centrum czterystutysięcznej, dynamicznej aglomeracji z nowoczesnymi, szybko rozwijającymi się: przemysłem, rolnictwem i usługami. I choć turystyki tu niewiele, to bardzo warto je zobaczyć. Jest bowiem jednym z wielu dowodów na to, że – choć z wieloma problemami – Turcja jest na ścieżce wzrostu prowadzącej do pozycji regionalnego mocarstwa. Przejażdżka na własną rękę wzdłuż całej Turcji da Wam jeszcze więcej do myślenia – zrobiłem jakiś czas temu na motorze – polecam! 🙂

Dziękuję Dziekanowi Prof. Dr. Cüneyt Yenal Kesbiç, Prodziekanowi Prof. Dr. Melih Özçalık oraz profesorom Arzu Turgut, Deniz Dirik i Devrim Zerengök za waszą wspaniałą gościnność i wszystkie rozmowy!