Zarządzanie strategiczne w obecnym kryzysie: wskazówki dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Dziś, 20 marca 2020 r. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił stan epidemii COVID-19 w całym kraju i wprowadził szereg restrykcji mających ograniczyć jej rozprzestrzenianie, które – choć zasadne – wielowymiarowo uderzają w nasze społeczeństwo i gospodarkę. Dla władz samorządowowych to trudna, kryzysowa sytuacja – wielkie wyzwanie, test jakiego dotąd nigdy nie przechodziły, ani nawet nie ćwiczyły. Co powinny robić? Oto kilka moich rad:

Bądź szybki, nie perfekcyjny

W kryzysie nie musisz być na 100% pewien, że masz rację, aby działać. Nie bój się błędów. Bój się sytuacji, w której już jesteś pewien co trzeba (było) zrobić, tyle, że jest już za późno.  To jest znacznie gorsze. Uświadom to także swoim zastępcom, dyrektorom, kierownikom, naczelnikom i prezesom. Dzwoń „wyżej” i rozmawiaj jeśli uważasz, że ktoś tam spóźnia się z ważną decyzją.

Zadbaj o ośrodki decyzyjne

Czyli o siebie i pełniących funkcje zarządcze w Twoim samorządzie. Z kwarantanny zarządza się trudniej, a ze szpitalnego łóżka już raczej w ogóle. Wyobrażasz sobie sytuację, w której naraz traficie w te miejsca? Ogranicz zebrania/spotkania do niezbędnych, określ ich nowe reguły, zapewnij dystans między ich uczestnikami, kładź nacisk na higienę, preferuj telekonferencje, telefon itp.

Zadbaj o swoich ludzi

To Twój główny zasób. Spraw, by byli na tyle bezpieczni, na ile to możliwe. Jeśli jeszcze nie przestawiłeś urzędu gminy/miasta i jednostek na zdalną obsługę mieszkańców – zrób to. Zabezpiecz środki higieny i procedury jej ochrony. „Rozsadź” pracowników do wolnych pomieszczeń, zezwól na pracę zdalną itp. Pamiętaj – Twoja postawa ma ogromny wpływ na ich morale.

Zapewnij rzetelną informację

Chaos informacyjny i deziformacja powodują wielkie szkody. Zapewnij mieszkańcom codzienną, rzetelną informację o lokalnej sytuacji i samorządowych działaniach. Dementuj plotki i zwalczaj fake newsy. Używaj Internetu, ale pamiętaj, że nie wszyscy z niego korzytają, więc np. plakat na wiejskiej tablicy ogłoszeń, czy ulotka w skrzynce pocztowej też mają sens.

Zadbaj o systemy informatyczne

Skoro przechodzimy na zdalną obsługę mieszkańców, pracę z domu, wideokonferencje, zdalne szkolenia itp. itd., to znaczenie systemów informatycznych staje się krytyczne. Wyobrażasz sobie w takiej sytuacji awarię serwera, włamanie hakera itp. lub choćby braki sprzętowe? Zarządź przegląd informatyczny i testy, dokup szybko laptopy, smartfony, VPNy, licencje itp.

Buduj nową Strategię TERAZ

Rodzi się nowa rzeczywistość – także dla Twojej gminy. Będą problemy, ale też nowe szanse rozwoju społeczno-gospodarczego. Strategia rozwoju Twojej gminy (jeśli ją masz) właśnie ulega szybkiej dezaktualizacji. Już dziś buduj nową! Czytaj, rozmawiaj, myśl i planuj – choćby na serwetce. Wygrają te gminy, które będą mieć pomysł na nową rzeczywistość i plan działania.