Marzenia i doświadczenia Gminy Prażmów – dobre warsztaty to podstawa strategii rozwoju

Budując strategię rozwoju gminy trzeba rozmawiać z mieszkańcami, w tym z młodzieżą i z seniorami. Musi być to jednak rozmowa wnikliwa, szczera i dobrze przygotowana. O czym? O ich opiniach, doświadczeniach i marzeniach. O tym, co im się w gminie podoba, a co nie i jak to zmienić. Tematy? Infrastruktura, szkoły, kultura i rozrywka, przedszkola, środowisko, klimat, zanieczyszczenia, komunikacja, bezpieczeństwo, praca, przedsiębiorczość, rolnictwo, sport, rekreacja, turystyka, budownictwo, innowacje, cyfryzacja, pieniądze na to wszystko i wiele innych. Trzeba więc temu poświęcić ładnych parę dni. Parę godzin nie wystarczy, jeśli robi się to na serio.

Budując strategię podwarszawskiej Gminy Prażmów zrobiliśmy to w formie 7-dniowych warsztatów. Prowadziłem już wiele takich spotkań, ale nigdy nie spotkałem młodzieży, która wnosi do strategii tak wiele przemyślanych, cennych, dojrzałych pomysłów. Gratuluję! Nowoczesne podejście seniorów z ich doświadczeniem też robiło wrażenie. Podziwiam! Doskonały wkład wnieśli działacze społeczni, samorządowcy, przedsiębiorcy, sołtysi i rolnicy. Doceniam! Cenną wiedzą wsparli nas też przedstawiciele PGW Wód Polskich i LP Nadleśnictwa Chojnów. Szacunek! Dziękuję tym i wszystkim innym osobom, które poświęciły swój czas, wiedzę i energię by wspólnie pracować nad przyszłością tej gminy.

A jaka jest ta gmina? Wyobraźcie sobie piękną, wiejską okolicę, z polami, lasami, rzeczkami i dzikimi zwierzętami, której ludność w 20 lat wzrosła o 65%, głównie dzięki napływowi mieszkańców stojącej tuż za horyzontem Warszawy, budujących tu swoje domy. Wiele problemów, ale też wiele szans rozwoju. Fascynujące wyzwanie!